Studenți Concursuri Studenteşti
Lista succeselor studentilor universitatii la competitii nationale si internationale
Domeniul agricol si de mediu:
- Concours des jeunes professionnels du vin, Salon International de l,agriculture 2012, organizat laDijon în Franta, la care s-au obtinut locurile 5 si 9;
- Concurs national Agronomiada, editiile 2008-2012, organizat la Timisoara, Iasi, Craiova, Cluj-Napoca, respectiv Bucuresti, la care s-au obtinut 8 premii I, 7 premii II, 5 premii III si 9 mentiuni;
- Sesiunea Stiintifica a Cadrelor Didactice si a Studentilor cu participare internationala, 29-30 mai 2008, Bucuresti, la care s-au obtinut 3 premii II;
- Participare la Proiect international "Green Olympics" (2012) ce vizeaza problematica mediului înconjurator la nivel national si european
Domeniul tehnic:
- multiplu campion la finalele na?ionale (de 3 ori campion national), europene (campion european Games.com 2012, organizat în Germania) ?i mondiale (de 2 ori campion, de 3 ori vicecampion, semifinalist si finalist) de e-Sports, organizate în Italia, Danemarca, Coreea de Sud, Dubai si Germania;
- Concurs na?ional pentru proiecte de diploma din domeniul tehnic „SMC Diploma Project Competition”, organizat în perioada 2007-2009 la Timisoara, Craiova, Cluj-Napoca, la care s-au obtinut premiile I, II si III;
- Concurs national de Mecatronica, în perioada 2010-2012, la care s-au obtinut premiul III si mentiuni;
- Concurs international ”The 2012 ACM South Eastern Europe Programming Contest” organizat în oct. 2012 la Bucuresti;
- Concurs prin Programul Google Trailblazers, organizat în perioada iulie-august 2012 în tabara de la Vrancea, cel mai mare punctaj obtinut pentru sectiunea Pagini Web;
- 6 premii de excelenta obtinute de studentii UCV acordate de catre compania CEZ (noiembrie 2012);
- Premii obtinute la simpozioane nationale si internationale organizate în perioada 2010-2012 la Brasov, Oradea, Timisoara, Sibiu, Galati, Târgu-Jiu, Constanta
Domeniul drept:
- competitia studenteasca nationala „HEXAGONUL”a Facultatilor de Drept din Bucuresti, Craiova, Iasi, Sibiu, Timisoara, la care s-a obtinut locul II la clasamentul general în anul 2011 si locul III în anii 2010 si 2012, respectiv locul I la Drept civil si locul II la Drept penal;
- competitia internationala Central and Eastern European moot competition, la care s-a obtinut locul al II-lea la pledoariile scrise cu premiul „Best speaker”, în anul 2011 si 2012.
Domeniul economic:
- Olimpiada nationala a Studentilor Economisti, sectiunile Marketing, Cibernetica, Statistica si Informatica Economica, Economie si Dezvoltare Durabila, Finante si Institutii Financiare, Administrarea Afacerilor, Contabilitate si informatica de gestiune si Management, organizata în perioada 2009-2012 la Bucuresti, Galati, Petrosani, Iasi, Craiova, Cluj-Napoca si Sibiu, la care s-au obtinut de doua ori Marele Premiu, un premiu I, 3 premii III, 3 mentiuni, 3 premii pentru originalitate;
- Concurs national Transgaz-Magistrala energiei, organizat în perioada 01.03.2012-23.11.2012 la Târgu-Mures, la care s-a obtinut Marele Premiu C. I. MOTAS.
Domeniul umanistic:
- filologie: Colocvii nationale studentesti organizate la Brasov, Iasi, Sibiu, Craiova, Cluj-Napoca, în perioada 2007-2012, la care s-au obtinut 5 premii I, sectiunea Poetica si stilistica, Traducere Interpretare, 8 premii II, un premiu III, 5 mentiuni;
- arte: Festivalul International Shakespeare, 2010 si 2012, la care s-a obtinut trofeul festivalului; Festivalul International de Neoavangarda, organizat la Iasi, 2008, la care s-a obtinutPremiul de interpretare artistica colectiva; Festival de Teatru, organizat la Bucuresti, Carei, Târgu-Mures, Tulcea;
- stiinte politice:9 premii de excelen?a in cadrul Simpozionul stiintific international FIRST POLITICAL SCIENCES STUDENTS’ SCIENTIFIC SYMPOSIUM, Organizat in cadrul AFTER COMMUNISM. EAST AND WEST UNDER SCRUTINY;
- filosofie: Sesiunea nationala de comunicari în filosofie, organizata la Sibiu, un premiu II si o mentiune;
- sociologie: Sesiunea nationala de comunicari în sociologie, organizata la Petrosani, un premiu III;
- teologie: simpozioane studentesti nationale organizate la Manastirea Tismana în perioada 2009-2011, la care s-a obtinut un premi I, un premiu III, o mentiune si premiul pentru originalitate.
Domeniul sportiv:
- Proiect international Sport for Tolerance, 2011
- competitia studenteasca nationala „HEXAGONUL”a Facultatilor de Drept din Bucuresti, Craiova, Iasi, Sibiu, Timisoara, la care s-au obtinut locurile I si II la Fotbal, locurile II si III la baschet si locul II la tenis de masa;
- atletism:olimpiada internationala de la Londra, 2012; campionate nationale organizate la Bucuresti, Cluj-Napoca, Bacau, la care s-au obtinut 27 premii I;
- campionat national de box, organizat la Bacau, la care s-au obtinut 2 locuri I;
- campionat national de fotbalLiga I, Cluj-Napoca, locul I;
- campionate europene si mondiale de handbal,Olanda-Portugalia, Serbia, Danemarca, la care s-au obsinut locurile II si III în turneele finale si distinctia de Cea mai buna handbalista din lume 2010, la campionatul european din Danemarca;
- gimnastica:31 de premii la festivalul de dans si 17 premii II la campionatul universitar de gimnastica aerobica
- volei: campionatul balcanic Beach Volley, 2010 si 2011 si campionatul european Beach Volley -U 23, la care s-a obtinut locul III;
- scrima:locul II la campionatul mondial de la Beijing 2008 si locul I pe echipe în 2012; campionate nationale organizate la Satu-Mare, 2009-2012, la care s-au obtinut 6 premii I, 6 premii II si 3 premii III.